3 marca 2017

#2 W pigułce: Japonia.

Cześć wszystkim. W ostatnim wpisie zahaczyłam co nieco o mandze i anime, które są charakterystycznym elementem Japonii. W dzisiejszym poście chciałabym na nowo powrócić do tego wspaniałego miejsca na świecie. Nie wiadomo czemu te państwo wzbudza we mnie chęć podzielenia się z Wami, moimi czytelnikami informacji na jej temat. Bowiem "Kraj Wschodzącego Słońca" jest bez wątpienia jednym z najciekawszych miejsc na całej kuli ziemskiej. Ich fascynująca kultura jak i nieszablonowy styl życia czy też niezwykłe połączenie nowoczesności i tradycji sprawiają, że chce aż się tam pojechać. Być może kiedyś będę miała okazję się tam wybrać i zaczerpnąć ich "świata" jednak tymczasem nie pozostało mi nic innego jak zwyczajnie pomarzyć. Dlatego też, by poczuć się jakbym była w tym wspaniałym kraju kwitnącej wiśni napiszę wpis o Nim. Znajdziecie w nim przede wszystkim podstawowe informacje na temat Japonii oraz dzięki mnie poznacie jej architekturę, która jest niezaprzeczalnie piękna. Pokażę Wam nie z tej ziemi ich zabytki czy też kulturę, kilka podstawowych informacji o religii. Oczywiście też co nieco opowiem Wam o symbolach, najważniejszych ceremoniach, a także o charakterystycznej kuchni japońskiej. Nie wiem czy jeszcze nie napiszę o ich edukacji, manierach i etykietach etc. - jednak chyba to zostawię na kolejną część, o ile ta przypadnie Wam do gustu. 


Japonia jest to jak już pewnie wszyscy wiecie państwo wyspiarskie, które umiejscowione jest na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji. Stolicą jest dobrze Wam znane miasto Tokio, które znowóż jest położone prawie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin czy Waszyngton. Państwo to zajmuje obszar ok. 378 tysięcy kilometrów kwadratowych. Oczywiście urzędowym językiem jest ich narodowy - japoński. Ustrój jaki tam panuje to według wujka Google: monarchia konstytucyjno-parlamentarna, a głową państwa jest nie kto inny jak cesarz Akihito.


Japonia zajmuje 10 miejsce na świecie pod względem liczby ludności, która wynosi: 126,5 mln osób. Według danych ONZ i WHO, przeciętna długość życia jest najwyższa w świecie. Japonia należy do grupy krajów wysoko rozwiniętych, jest jedną z czołowych potęg gospodarczych świata. Natomiast terytoria tego państwa należą w całości do zalewiska Oceanu Spokojnego. Duża rozciągłość południkowa sprawia, że Japonia leży w zasięgu trzech stref klimatycznych: na południu – zwrotnikowej, w części środkowej – podzwrotnikowej, a na północy – umiarkowanej ciepłej. 

Lasy natomiast pokrywają aż 60% całej powierzchni kraju. Niewątpliwie w kilku miejscach jest to roślinność pierwotna. W całej Japonii rosną lasy bambusowe, które dostarczają budulca i pożywienia, ponieważ korzenie są jadalne. Podobnie w całym kraju rosną wspomniane Wam wcześniej drzewa wiśni oraz śliwy. Jednostka monetarna jaka tam jest to jen. Teraz przejdę do architektury Japonii.


Architektura Japonii: 
Japonia znana jest najbardziej z kwiatów wiśni, jednak wyróżniającą się tu jeszcze architekturą jest również architektura budowlana. Tutaj przede wszystkim trzeba podkreślić, że Japończycy nie czują się tak jak ludność europejska – panami przyrody, lecz jej częścią, toteż zauważamy tu ogromy szacunek dla samej Matki Natury. Dlatego też budynki są stawiane tak by nie zakłócić jej ładu. 

Budownictwo japońskie składa się z dwóch kategorii. Pierwsza to wiejska, a druga to miejska. Te pierwsze wykonane były z drewna, jednokondygnacyjne, ze stromymi, również drewnianymi dachami. Ściany zazwyczaj były przesuwane, domki te miały małe okna i pojedyncze przesuwane drzwi.


W czasach dzisiejszych rzadko spotykane są takie budowane, wszystkie są zastępowane wielkimi betonowymi drapaczami chmur. Jedynie gdzie możemy spotkać przed buddyjskie budowle to muzea, oraz w rodzimych rejonach Japonii. Na przedmieściach miast nie ma miejsca na zieleń niestety. Tam są za to długie rzędy leżących blisko przy sobie domków jednorodzinnych. Oczywiście zdarzają się, że co jakiś czas ktoś z nowych budujących się zapragnie mieć nietypowy dom, dlatego co jakiś czas idąc taką ulicą, widzimy domy kształtami przypominające dziwne bryły. 


Zabytki Japonii: 
» Sanktuarium shinto w Itsukushima to święte miejsce sintoizmu na wyspie Itsukushima, którego obecna forma powstała w XIIwieku. Budynki same w sobie są harmonijne. Jednocześnie zostały wspaniale wplecione w krajobraz morza i gór. Przybysze przepływają pod efektowną bramą - Torii, która uchodzi za jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Japonii.


» Fudżi-wulkan, a zarazem najwyższy szczyt Japonii. To święta góra sintoizmu, która odwiedzana jest przez licznych pielgrzymów i turystów. Pokryty śniegiem wulkan stanowi niezwykle popularny motyw w sztuce. Ostatnia erupcja tego niezwykle majestatycznego wulkanu miała miejsce przeszło 300 lat temu. Dziś Fudżi jest częścią Parku Narodowego Fudżi – Hakone – Izu.


» Zamek Himeji, ta wspaniała budowla pochodzi z czasów średniowiecza. Cały kompleks pałacowy składa się z kilkudziesięciu budynków i jest dziś jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków Japonii. Oprócz niezwykłej estetyki i walorów wizualnych zamek słynie z elementów obronnych. Najsłynniejszym jest labirynt ścieżek, który z założenia miał utrudniać wrogom dotarcie do właściwej warowni.

Spośród innych japońskich zamków warto wymienić następujące: Matsumoto, Osaka, Oshi, Okazaki, Inuyama, Nagoya i Okayama. 


» Pałac Potala, jest to warowny pałac Dalajlamy, duchownego przywódcy Tybetu. Wygląda on tak jakby wyrastał wprost ze wzgórza dominującego nad Lhasą. Odizolowane położenie, imponujące rozmiary oraz złote dachy, wszystko to tworzy niezwykłą, mistyczną atmosferę. Pałac Potala zdecydowanie góruje nad świętym miastem Lhasa, stolicą Tybetu, położoną na wysokości ponad 3600 metrów nad poziomem morza. Od XVII wieku, przez ponad 300 lat ten olbrzymi gmach pełnił role rezydencji Dalajlamy. 


Jeśli chodzi o kulturę Japonii to w tym państwie obowiązują inne niż w Naszej równie pięknej Europie zasady obyczajowe. Aby na przykład uniknąć niezręcznych sytuacji należy szanować ważniejsze zwyczaje miejscowe jak: nie wchodzić w butach do domu czy świątyni, nie używać mydła w wannie (wanna służy do relaksu), wystrzegać się wycierania nosa w miejscach publicznych. 


W Japonii nie ma tak jak u Nas czegoś takiego jak dawania napiwku. Kolejnym zwyczajem jest również ukłon zarówno na powitanie, pożegnanie, czasami również na podziękowanie. Następną tradycją jest to, że jeśli wsiadasz do metra czy autobusu musisz ustawić się w kolejce osób oczekujących. Dobrze Wam z pewnością znanym obyczajem Japończyków jest jedzenie pałeczkami.


Nakrywając do stołu, stawiają po lewej - miseczka z ryżem, a po prawej - z zupą. Pałeczki leżą równolegle przed nimi. Prawą ręką trzyma się pałeczki, a lewą podnosi miseczkę z ryżem lub zupą. Tylko zupę pije się prosto z miseczki - do innych talerzy i miseczek sięga się pałeczkami.

Religia Japonii: 
W Japonii tak jak u Nas, w Polsce nie ma jednorodności wyznaniowej. Do najczęstszych jednak należą: shintoizm, buddyzm, konfucjonizm, taoizm i chrześcijaństwo. Shintoizm to pierwotna religia Japończyków sprowadzająca się do oddawania czci wielorakim bóstwom, określanym jako kami. Mogą to być zwierzęta lub przyroda nieożywiona. W shintoizmie ważne jest tzw. oczyszczenie. Z kolei buddyzm trafił do Japonii za sprawą Chińczyków. 


Podstawowe jego zasady zawarte są w tzw.: Czterech Szlachetnych Prawdach: 
1. Istnieje cierpienie 
2. Źródłem cierpienia jest pragnienie 
3. Porzucenie pragnienia drogą do ustania cierpienia 
4. Jest osiem sposobów porzucania pragnienia. 

Natomiast konfucjanizm i taoizm to doktryny filozoficzne, pochodzenia chińskiego.

Symbole i ceremonie Japonii: 
Samuraj, gejsza, sumo, sushi, origami, ogrody japońskie, zielona herbata, sake to pojęcia wszystkim chyba znane. Różnorodność Japonii jest ogromna, a jej poznawanie to niekończąca się przygoda. Ceremonia herbaciana, jest typowo japońską formą estetycznego spędzania czasu, polegającą na podawaniu i piciu zielonej herbaty. 


Zwyczaj organizowania spotkań towarzyskich w celu picia matcha rozpowszechnił się wśród wyższych warstw społecznych w XIV wieku. W kategoriach estetycznych, ceremonia herbaciana polega na podziwianiu pomieszczenia, w którym się odbywa, przylegającego do niego ogrodu, naczyń i przyborów służących do podawania herbaty, a także dekoracji wnętrza, na przykład wiszącego zwoju czy kompozycji z kwiatów. Istnieją szkoły ,w których uczy się sztuki parzenia i picia herbaty. Szkoły te różnią się między sobą szczegółowymi regułami, ale zachowują istotę ceremonii herbacianej.


Charakterystyka kuchni japońskiej: 
Japończycy słyną z długiego życia i dobrego zdrowia (pozazdrościć). Tajemnicą ich długowieczności jest dobrze Nam wszystkim znana: odpowiednia dieta. Głównymi składnikami kuchni japońskiej są warzywa, ryby, owoce morza. Natomiast głównym źródłem białka w ich diecie są ryby i soja, które dobrze wpływają na serce. Kolejnym ważnym składnikiem dań japońskich jest tofu, będące źródłem wapnia, soli mineralnych i witamin. 

Ważne jest też to, w jaki sposób przygotowywane są potrawy kuchni japońskiej. Smażenie potraw odbywa się rzadko, a jeśli już, to najczęściej na niewielkiej ilości bardzo zdrowego oleju sezamowego. Japończycy zamiast coli popijają do obiadu zieloną herbatę. Przeciętna długość życia Japończyków to 82 lata. Japończycy należą także do najmniej otyłych narodów świata.


Zasady kuchni japońskiej:
1. Nieuprzejmie jest coś jeść lub pić, kiedy idziesz ulicą 
2. Nie nalegaj natarczywie oczekując na posiłek ani nie jedz go łapczywie 
3. W Japonii nie ma zwyczaju dawania napiwków, normą jest również płacenie rachunków w kasie wychodząc z restauracji, a nie u kelnera
4. Nieuprzejme jest przeliczanie wydanej reszty w sklepie czy restauracji


To by było na tyle jeśli chodzi o podstawowe informacje i "ciekawostki" z tego fantastycznego miejsca na świecie. Mam nadzieję, że wpis przypodobał się do gustu. Jeśli chcielibyście kolejną część zachęcam do wyrażenia swojej opinii w komentarzach. Jak zawsze zachęcam Was do: obserwowania, by być na bieżąco z moimi kolejnymi wpisami. 

46 komentarzy:

 1. Uwielbiam sushi i herbaty japońskie ! Ogólnie chciałabym kiedyś wybrać się tam osobiście :) Pozdrawiam http://nieidealnaaa4.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. no mój nowy dom będzie w Japonii, jeśli UK nas nie zechce to zmywam się tam, jestem w trakcie nauki języka :D
  lomcia.hol.es

  OdpowiedzUsuń
 3. Coraz bardziej mnie zaskakujesz :P Życzę Ci,żeby kiedyś było Ci dane wybrać się na dłużej do Japonii i zobaczyć to wszystko ❤. Masz naprawdę niesamowita wiedzę na ten temat i lekkie pióro,dzięki czemu świetnie czyta się ten wpis! Czekam z niecierpliwością na następne posty ❤
  Ściskam, www.dystyngowanapanna.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo, to miłe co piszesz :)

   Usuń
 4. W tym roku na gwiazdkę dostałam od kolegów z pracy książkę - przewodnik po Japonii Pawlikowskiej. Teraz Twój wpis. Muszę, no muszę tam kiedyś pojechać!

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny post!
  Życzę Ci podróży do tego pięknego kraju.
  Bardzo fajny blog!

  http://livetourevel.blogspot.com/2017/03/ulubiency-lutego-loveit.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow co za ciekawostki! Super post. Przydatny i nietypowy. Bardzo Ciekawy kraj z bogatą kulturą. Kiedyś też bardzo interesowałam się Japonią i było to moje największe marzenie, aby tam polecieć. Świetnie piszesz <3
  www.darjikas.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. No no super zrobiony post, czekać tylko można teraz na to ja pojedziesz do tego państwa, i zrobisz foto reportaż z pobytu. Widać że się interesujesz tym krajem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja mam tak samo z Włochami,nie wiem za co tak uwielbiam ten kraj. Mam nadzieję, że kiedyś uda Ci się tam pojechać.

  http://tuklaudia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w takim bądź razie mogę Ci życzyć, abyś i Ty miała możliwość pojechania do Włoch (no chyba, że tam już byłaś) :D

   Usuń
 9. Lubię oglądać programy o Japonii,to ciekawy kraj i kultura,szkoda że mało tego w telewizji,bo jednak kraje azjatyckie mają w sobie jakąś taką magię,urok...Co prawda nigdy do Japonii nie polecę,bo bał bym się wsiąść do samolotu (chyba że leciał by nisko i powoli :-) )ale trzymam kciuki żeby tobie się udało. Pozdrawiam serdecznie. Stasiek z www.stanislawgorny.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 10. swietne informacje n temat Japoni :) jest ona na naszej bucket list na pewno kiedys tam pojedziemy :) tymczasem zapraszam na nowego posta o tym ze podroze maja slodko-gorzeki smak :)
  https://brbadventures.wordpress.com/2017/03/03/slodko-gorzki-smak-podrozy/
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 11. chcialam zawsze zwiedzac swiat i wyruszyc kiedys do Japoni, dzięki tym informacjom chce tam byc jeszcze bardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 12. mi się Japonia marzy pod kątem fauny i flory:) ale bym sobie tam połaziła i pozwiedzała:D obserwuję i zapraszam do siebie;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też bym sobie tam pochodziła...najlepiej na dłużej ;)

   Usuń
 13. Piękna Japonia. Chciałabym ją zwiedzić. Najbardziej podobają mi się tamtejsze ogrody, są obłędne.

  Pozdrawiam,
  http://w-pogoni-za-idealem.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się! Ogrody w Japonii są przepiękne.

   Usuń
 14. Japonia jest piękna. Chciała bym kiedyś ją zwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również. Zbieramy pieniądze i lecimy :)

   Usuń
 15. Bardzo fajny post :)
  Bardzo fajnie przedstawiłaś Japonię i zachęciłaś mnie do zwiedzenia w przyszłości tego kraju :)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie: asieekknowak.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 16. Próbowałaś kiedyś matcha i kompletnie mi nie smakowała, za to jedzenie jest przepyszne
  Blog Instagram

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie miałam okazji spróbować, ale za to jedzenie miałam okazję spróbować już nieraz :)

   Usuń
 17. Mam nadzieję że kiedyś uda Ci się odwiedzić Japonię i mi też :) Ciekawy post. Można się wiele dowiedzieć.. Nawet nie miałam pojęcia o takich zwyczajach Japończyków, ale teraz już wiem :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Japonia to jeden z najciekawszych krajów w jakich byłam. Ale wcale nie dziwię się, że są tacy szczupli - ich słodycze są obrzydliwe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma swoje potrawy, ja bardzo lubię ich jedzenie pod każdym względem :)

   Usuń
 19. Japonia to piękny kraj! :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam koleżankę Japonkę i bardzo chciałabym zwiedzić ten kraj :)

  Kiudlis.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to jest mieć koleżankę Japonkę?

   Usuń
 21. Szczerze przyznam , że nie oglądałam żadnego . Ogólnie nie oglądam telewizji i moze dlatego :) ale fajnie, że Ty masz swoją Top listę :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Zawsze kojarzyłam to państwo z czymś bardzo odległym. Po zdjęciach kojarzyłam nowoczesność ale i piękną kulturę. Kto wie, może kiedyś się tam wybiorę. :)

  Pozdrawiam, Olivia
  http://dalilahome.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 23. Mam nadzieję, że kiedyś odwiedzę, bo bardzo mnie interesują

  OdpowiedzUsuń