26 stycznia 2017

Zmiany klimatu i jego zjawiska.

Cześć. Niedawno pisałam ogólnikowo o globalnym ociepleniu, następnie napisałam recenzję filmu "Before The Flood" Leonarda DiCaprio jednak teraz chciałabym przejść bardziej do następstw jakie wynikają lub wynikną z powodu zmian klimatu. Jak już wspomniałam we wcześniejszych wpisach klimat nieubłaganie się zmienia, a co za tym idzie? Konsekwencje Naszych działań.To dopiero początek zmian klimatu, a już świat zmienia się na Naszych oczach. Już teraz bowiem przy podniesieniu się średniej temperatury o niecałe 0,8°C obserwujemy szereg niespotykanych wcześniej zjawisk takich jak: rekordowe upały, przesuwanie się stref klimatycznych, topnienie lodowców, silniejsze huragany, rozpad czapy lodowej Arktyki i lodów Antarktydy, podnoszenie się poziomu oceanów, rozmarzanie wiecznej zmarzliny, burze i nawałnice, pustynnienie, susze, pożary czy chociażby dobrze Nam już znane powodzie. 

Według prognoz specjalistów do końca stulecia średnia temperatura Ziemi wzrośnie o 3-4°C, a temperatura lądów zmieni się w granicach 4-7°C. Na dodatek tego wszystkiego to nie będzie koniec wzrostu temperatur. Będzie tylko coraz gorzej.


1. Fale upałów
W ciągu ostatnich 13 lat, 12 z nich należało do najcieplejszych w historii pomiarów. Rekordowe temperatury są najbardziej oczywistym następstwem globalnego ocieplenia się klimatu. W ciągu kolejnych 100 lat średnie przewidywań naukowców mogą wzrosnąć nawet o 4°C. Styczeń może stać się cieplejszy średnio o 5°C, latem za to możemy się spodziewać bardzo częstych temperatur sięgających 35°C, a nierzadko nawet upałów rzędu 40°C.

Nawet w Europie w ostatnich latach zdarzały się letnie fale upałów powodujące tym samym śmierć tysięcy ludzi. W Paryżu w 2003 roku, gdy temperatura sięgała zwykłego poziomu 25 stopni średnia liczba zgonów sięgała 50 osób. Przy przekroczeniu 35 stopni dziennie w stolicy Francji umierało 100 osób, a przy osiągnięciu 40 stopni liczba ofiar śmiertelnych przekraczała 300 dziennie.


2. Strefy klimatyczne się przesuwają
Kilkanaście lat temu naukowcy przewidywali jeszcze, że do końca XXI wieku strefy klimatyczne przesuną się o 200-400 kilometrów. Nastąpiło to tymczasem w ciągu ostatnich 20 lat. Zimy w Polsce są coraz cieplejsze, pora ta nadchodzi późno i szybko się kończy, wydłuża się okres wegetacji. Wiosenne powodzie opadowe nie występują już tak jak dawniej. Morze bałtyckie od '40 XX wieku w ogóle nie zamarza. Na południu Polski zaczęto uprawiać afrykańskie sorgo, a klimat Dolnego Śląska już dziś odpowiada klimatowi słynnego z upraw winorośli rejonu węgierskiego Tokaju sprzed 20 lat.

Również i na północy klimat się ociepla. W Rovaniemi W Laponii nie ma na święta śniegu. Klimat południowej Hiszpanii pustynnieje - do Barcelony już dziś dowozi się wodę tankowcami z Francji.


3. Kryzys wodny - zanik rzek
Zanik lodowców to nie tylko zmiany w krajobrazie czy problem narciarzy lecz przede wszystkim zagrożenie dla milionów ludzi. Lodowce pełnią stabilizującą rolę w gospodarce wody słodkie, szczególnie w sytuacji, kiedy opady nie są równomiernie rozłożone w ciągu całego roku lecz występuje obfita w deszcze pora deszczowa, a następnie po niej pora sucha. Wodę opadową gromadzą lodowce w porze deszczowej uwalniając ją w miarę równomiernie przez rok i działając stabilizująco na ilość wody w rzekach. Mimo braku opadów dzięki lodowcom poziom wody w rzekach nie spada nazbyt niskiego poziomu. Gdyby nie ten cykl wyglądałoby to całkowicie inaczej. W porze deszczowej wody spływałaby w olbrzymich ilościach, powodując tym samym powodzie, a w porze suchej rzeki by zwyczajnie wysychały.


4. Rozmarzanie wiecznej zmarzliny.
Na dalekiej północy wieczna dotąd zmarzlina rozmraża się. Obszar 10 milionów kilometrów kwadratowych pokrywa wspomniana wcześniej wieczna zmarzlina. Jest ona zmrożona od tysięcy, a nawet milionów lat w znaczącej części. W zmrożonej zmarzlinie przez cały ten czas "uśpione" w torfie bakterie produkowały CO₂ oraz metan przez co nagromadziły ich tysiące miliardów ton. Aktywność bakterii wraz ze wzrostem temperatury rośnie, a wyzwalający energię proces powoduje dalsze wewnętrzne podgrzewanie przez co przyśpiesza rozmarzanie.

Roztopienie wiecznej zmarzliny oznaczać będzie uwolnienie się do atmosfery gazów cieplarnianych odpowiadających 10-100% emisji z Naszych paliw kopalnych wzmagając spiralę efektu cieplarnianego. Zmrożona wcześniej na beton zmarzlina już dziś zamienia się w bagno powodując tym samym zniszczenia budynków, rurociągów, dróg, a nawet przewracanie się drzew. W Wielu miejscach pojawiają się jeziorka bomblujące metanem.


5. Topnienie Antarktydy i Grenlandii
Olbrzymie lodowe czapy nie stopnieją z dnia na dzień, ale ten proces niestety już trwa. Grenlandia leży wśród lodów Arktyki, a tamtejszy wzrost temperatury powoduje coraz szybsze topnienie jej lodowców. W środku grenlandzkiego lądolodu nawet w lecie pojawiają się rzeki, które penetrują szczeliny i docierają tym samym do skał leżących pod lodem, przyczyniając  się dodatkowo do jego szybszego zsuwania się w stronę oceanu.


Gwałtownie rozpadają się lodowce istniejące od tysięcy lat, które bez problemu przetrwały okresowe zmiany temperatur łącznie z ociepleniem średniowiecznym. Kilka lat temu uważano, że lody Grenlandii nie roztopią się przez setki lat, a Antarktydy tysiąc kilkaset. Teraz nie możemy być tego już tak pewni.


6. Poziom oceanów i ich wzrost
Stopnienie lodów Grenlandii oznacza podniesienie się poziomu mórz o 7 metrów, a Antarktydy aż o 70 metrów. Stoją dwie przyczyny stojące za obserwowanym podnoszeniem się poziomu oceanów - rozszerzenie się termiczne wody wraz ze wzrostem jej temperatury, a także spływanie do oceanów wody z topniejących lodowców lądowych. Poziom wody w ostatnim stuleciu podniósł się raptem o 20 centymetrów jednak proces ten przyspiesza wyprzedzając prognozy naukowców.

Do końca obecnego stulecie poziom oceanów wzrośnie o nawet 1-1,5 metra, a później stopniowo nawet o kilkadziesiąt metrów.


7. Huragan i jego znaczący wzrost
Nad wodami oceanicznym tworzą się tropikalne cyklopy, gdy temperatura w warstwie powierzchniowej oceanu o grubości 50 metrów przekroczy 26,5°C. Silniejszy huragan występuje wtedy, gdy jest wyższa temperatura wody. Moc huraganów w przeciągu 30 lat według obserwacji podwoiła się. Zaczęły one występować też w nowych miejscach: południowy Atlantyk. Docierają nawet do Europy. Dopiero przecież jesteśmy na początku zmian klimatu. Pojedynczy huragan taki jak Katrina potrafi spowodować straty rzędu 100 miliardów dolarów, a wraz ze wzrostem mocy huraganów zagrożenie dla ludzi i straty będą rosnąć.


8. Pustynnienie i susze
Wyższa temperatura to szybsze wysychanie gleby, a w konsekwencji pustynnienie. Zmiany klimatu to także przesuwanie się stref klimatycznych, zmiany kierunków wiatrów czy chociażby układów ciśnień. Zmienią się okresy deszczowe, a obszary opadów przesuną. Rezultatem będzie przesuwanie się pustyń. Zagrożone są między innymi: południe Europy, południe Stanów Zjednoczonych, Afryka Południowe, dorzecze Amazonki i Australia.


Według raportu IPCC z 2007 roku w 2080 roku bez wody pozostanie 1.1 do 3.2 miliarda ludzi. W tym samym czasie ponad 600 milionów ludzi będzie cierpiało z głodu. Rezultatem braku wystarczającej ilości wody będą też migracje i konflikty między różnymi grupami etnicznymi często prowadzące do walki o skąpe zasoby.


9. Wymieranie gatunków
Już teraz tempo wymierania gatunków jest 100-1000 razy szybsze od naturalnego. 
Co będzie dalej? 

Wielkie połacie lasów umiarkowanych w Europie, Ameryce Północnej i Azji zostały wykarczowane pod pola uprawne, pozyskanie drzewa oraz rozwój miejscowości, a także infrastruktury. Teraz przyszedł czas na lasy tropikalne. Wspomagana przez ludzi i ich środki transportu inwazja szkodników, konkurentów czy drapieżców wzrasta wykładniczo, a nadmierne odłowy ryb i polowania na zwierzęta prowadzone aż do punktu zagłady pozostaje regułą, niż wyjątkiem.


Nałożenie na ten stan szybkich zmian klimatu wywrze dodatkową presję. W historii bowiem adaptacja gatunków do zmian klimatu odbywała się głównie poprzez migracje i dostosowania ewolucyjne. Teraz jednak rodzaje tych adaptacji nie będą możliwe lub będą bardzo utrudnione. W Sumie według IPCC ocieplenie się klimatu może spowodować wymarcie połowy znanych gatunków roślin i zwierząt.


10. Zmiany klimatu i wielkie wymieranie
Na przełomie triasu i permu wymarła większość gatunków. 
Czy dziś otworzymy ten scenariusz? 

Wulkany wyrzuciły do atmosfery olbrzymie ilości dwutlenku węgla. W wyniku wzmocnionego działania gazów cieplarnianych wzrosła temperatura atmosfery, a potem oceanów. W wyższej temperaturze zdestabilizowały się leżące na dnie oceanicznym pokłady hydratów metanu. Metan odtlenił oceany, po wydostaniu się do atmosfery wzmógł efekt cieplarniany. W odtlenionych oceanach powstały korzystne warunki dla przydennych bakterii beztlenowych produkujących siarkowodór. Po przekroczeniu krytycznego stężenia siarkowodoru w strefie przydennej strefa beztlenowa przesunęła się aż do powierzchni oceanu.


Masowo zginęły zwierzęta w oceanach. Powstały warunku sprzyjające rozwojowi fotosyntetyzujących bakterii siarkowych, a toksyczny siarkowodór trafił do atmosfery niszcząc też powłokę ozonową. Wymarła większość gatunków zwierząt lądowych.


Dzisiaj wyrzucamy do atmosfery ilość dwutlenku węgla porównywalną z tamtą katastrofą. Co się wydarzy? Nie jestem tego pewna, ale może lepiej nie sprawdzać i nie wiedzieć? 

36 komentarzy:

 1. Świetnie piszesz :) naprawdę cudowny post !

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post, skłaniający do myślenia. Serdecznie polecam Ci stronkę fryzury na studniówkę Studniówka 2017 – wielka gala, zdjęcia w albumie na całe życie – suknia, fryzura na studniówkę i makijaż muszą być idealne

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja wolałabym nie wiedzieć... niestety nie mamy wpływu na innych, żeby dbali o środowisko itd :( ludzie niszczą ziemię :<

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszyscy ją niszczymy - nie oszukujmy się.

   Usuń
 4. Niestety najbardziej ziemię niszczą ludzie poprzez zaśmiecanie, wylewanie chemicznych substancji do rzek czy mórz, podpalanie lasów czy zabijanie zwierząt itp. :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie widziałam bloga o takiej tematyce!
  Gdyby tylko wszyscy chcieli dbać o nasze środowisko...

  Mój blog - KLIK
  Mój kanał - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 6. Spedziłam długie godziny dowiadując się wielu ciekawych rzeczy na ten temat, mogłabym czytac o tym godzinami :)
  Zapraszam do lajkowania strony poświęconej fotografii:
  https://www.facebook.com/Majak_Photography-255525238216639/

  OdpowiedzUsuń
 7. To co się dzieję na ziemi, przeraża mnie.
  Wpis bardzo ciekawy, ponieważ lubię czytać o zmianach klimatu. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Cudowny post,aż miło się go czytało.Szybko się w niego wciągnęłam !

  OdpowiedzUsuń
 9. wow, prawdziwy blog z pasją :)

  jeżeli masz ochotę na wspólną obserwację to zacznij i daj znać u mnie abym mogła się odwdzięczyć. ♥
  MÓJ BLOG-KLIK
  DRESSCLOUD

  OdpowiedzUsuń
 10. Mega ciekawy post!! Dużo pracy widać włożyłas w go. PRZERAŻAJĄCE trochę:(

  OdpowiedzUsuń
 11. Ostatnio zaobserwowałam na prawdę wielki spadek tak pouczających i mądrych wpisów młodych osób, których tak na prawdę to najbardziej dotyczy. Miła, choć tak bardzo wstrząsająca odmiana.
  ~w wolnej chwili zapraszam: http://fanaberia-a.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny post. Widać, że dużo w niej pracy zawarłaś. Bardzo mądrze wszystko napisane, na temat i cudownie rozwinięte. Oby tak dalej!

  OdpowiedzUsuń
 13. Szczerze to co się dzieje teraz mnie przeraża. Będzie coraz gorzej i gorzej. I jak tutaj przeżyć ?
  pineapplealexxx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawy, wartościowy wpis <3 Nasza Ziemia jest piękna i zadziwia na każdym kroku ale niestety niektóre rzeczy z nią związane są bardzo smutne ;(

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem osobą bardzo podatną na stres i zawsze takie wiadomości mnie stresują i martwią. Dlatego nie lubię czytać/oglądać wiadomości czy czytać właśnie takich strasznych rzecz... niestety wiem jaka jest prawda, ludzie sami niszczą na dobrą sprawę samych siebie ... mało świadomości, dużo głupoty!

  https://livetourevel.blogspot.com/2017/01/ulubiency-stycznia_29.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba stawić stresu czoła. To ważny temat dla każdego z Nas.

   Usuń
 16. Cudowny post, pierwszy raz widzę taką tematykę ale zostaję tu na dłużej :)
  natalialukasiewicz.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Płakać sie chce czytając jak niszczymy nasza planetę 😭

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetny wpis skłaniający do refleksji. Niestety my - niewiele możemy. Jedynie chyba możemy mówić, pisać o tym by wszyscy byli świadomi co dzieje się z naszą planetą.

  http://czarnaklittle.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń