2 grudnia 2016

Filmy godne obejrzenia.

Cześć wszystkim. Długo do Was nie pisałam, choć przyrzekałam zarówno Wam jak i sobie, że wezmę się w garść. Jednak w praktyce wygląda to całkowicie inaczej. Listopad był dla mnie ciężkim miesiącem. Przez dłuższy czas nie mogłam się pozbierać ze względu na moje choroby. Uwierzcie mi, że nie chcielibyście przez to piekło przechodzić. Tyle smutku, gniewu, złości oraz płaczu, a także cierpienia nie życzyłabym tego nawet największemu wrogowi. Dzisiaj w każdym bądź razie nie będziemy użalać się, ponieważ to i tak nie ma jakiegokolwiek sensu. Bez owijania w bawełnę przejdźmy wreszcie do tematu dzisiejszego postu, a raczej do zachęcenia Was do obejrzenia zarówno kultowych, jak i bardziej współczesnych filmów, które być może coś wniosą do Waszego życia. Te filmy co chciałabym Wam polecić jest naprawdę wiele, aczkolwiek ja zaproponuję kilkanaście z nich. "Der Letze Zug" (Ostatni pociąg do Auschwitz) 
Reżyseria: Joseph Vilsmaier, Dana Vávrová
Premiera: 5 lipiec 2007 (świat) 
Gatunek: dramat, wojenny 

Film prezentuje smutne realia, jakie panowały w czasach II wojny światowej. Jest wiosna 1943 roku. Kilkuset Żydów zostaje wysłanych z Berlina do obozu zagłady w Oświęcimiu. Jest to ostatnia podróż w przepełnionych wagonach dla zwierząt, dodatkowo w upale, bez jedzenia, a także wody jest niczym piekło dla tych ludzi. Do tego na stacji końcowej czeka ich śmierć, o czym wszyscy dobrze wiedzą. Dramat jest wówczas większy, ponieważ są oni ostatnimi Żydami zmierzającymi do obozu zagłady. Niektórzy z nich podejmują rozpaczliwe próby ucieczki, które są jednak nieskuteczne. Wśród nich jest: rodzina Neumannów, artysta kabaretowy, lekarz Friedlich oraz między innymi kilkoro młodych ludzi.


"Song for a Raggy Boy" (Szkoła dla łobuzów) 
Reżyseria: Aisling Walsh
Data premiery: 19 styczeń 2003 (świat) 
Gatunek: dramat

Jest rok 1939. Irlandczyk William Franklin wraca do domu z Hiszpanii, gdzie tam brał udział w wojnie domowej, walcząc po stornie komunistów. Znajduje on pracę w jednym z katolickich zakładów poprawczych dla chłopców w St. Jude. Jest tym samym pierwszym, a także jedynym świeckim nauczycielem. Od początku wchodzi w konflikt z bratem Johnem, dla którego wszyscy jego wychowankowie są niegodnymi ludzkiego traktowania degeneratami. Stopniowo Franklin nawiązuje kontakt z podopiecznymi w większości analfabetami, wśród których są również wagarowicze, złodzieje, ale także zwyczajne, osamotnione dzieci. Między dwoma antagonistami dochodzi do nieuchronnej konfrontacji.


"White Oleander" (Biały Olenader)
Reżyseria: Peter Kosminsky 
Data premiery: 7 marzec 2003 (Polska), 6 wrzesień 2002 (świat) 
Gatunek: dramat obyczajowy

Ingrid, ekstrawagancka poetka truje swojego kochanka po tym, gdy dowiaduje się, że ten zamierza ją opuścić. Przez sąd jest skazana na dożywocie, tym samym skazując swoją dwunastoletnią córkę Astrid na życie w rodzinach zastępczych. Astrid dla której matka staje się w końcu postacią niemal mityczną, w licznych rodzinach zastępczych stara się ona znaleźć kobietę, która zapewniłaby jej miłość oraz opiekę, czyli to czego nie zeznała nigdy w domu rodzinnym. Pełna lęku i obaw odnajduje wreszcie swoje "ja" ucząc się tym samym na błędach i doświadczeniach, co to jest seks, pieniądz, miłość, niezależność, odwaga.


"The Brooke Ellison Story" (Historia Brooke Ellison) 
Reżyseria: Christopher Reeve 
Data premiery: 25 październik 2004 (świat) 
Gatunek: dramat

Poruszający film z pozytywnym przesłaniem. Historia dziewczyny walczącej z własną chorobą oparta jest na autentycznych faktach. 11 letnia Brooke zostaje potrącona przez samochód. Obrażenia są bardzo poważne. Dziewczynka musi przejść przez szereg operacji, a i tak lekarza nie są pewni co do rokowań. Brooke udaje się przeżyć, lecz jest sparaliżowana i odtąd będzie skazana na wózek inwalidzki. Jej najbliżsi są zdruzgotani. Jednak Brooke nie poddaje się i postanawia zrobić wszystko, aby mimo przeciwności losu zacząć prowadzić normalne życie. Jej celem staje się edukacja: postanawia dostać się do Harvardu. Jej nieodłączną towarzyszką jest Jean, kochająca matka gotowa poświęcić dla córki wszystko. Nie mniej zaangażowany jest także jej ojciec, Ed.


"Orphan" (Sierota) 
Reżyseria: Jaume Collet - Serra
Data premiery: 21 lipiec 2009 (świat)
Gatunek: thriller 

Młode małżeństwo Colemanów chcąc pogodzić się ze śmiercią nienarodzonego dziecka postanawiając zaadoptować dziewięcioletnią Esther. Dziewczynka szybko zaprzyjaźniła się z głuchoniemą małą córeczką swoich przybranych rodziców, ale nie może znaleźć wspólnego języka z ich synem, który jako pierwszy zaczyna podejrzewać, że z Esther jest coś mocno nie w porządku. Wkrótce dziewczynka ujawnia swoje drugie, psychotyczne oblicze.


"The Longest Ride" (Najdłuższa podróż) 
Reżyseria: George Tilmann Jr.
Data premiery: 12 czerwiec 2015 (Polska), 3 kwiecień 2015 (świat) 
Gatunek: dramat

Ira Levinson ma za sobą wiele lat życia, przed sobą - zgodnie z diagnozą lekarzy - zaledwie kilka miesięcy. Kiedy w wyniku wypadku zostaje uwięziony we wraku samochodu wspomina całe swoje życie, wypełnione miłością do nieżyjącej już żony. Cztery miesiące wcześniej Sophia, studentka historii sztuki poznaje Luke'a, młodego kowboja z rodeo. Ich wzajemna sympatia szybko przeradza się w głębsze uczucie, choć dzieli ich wszystko.


"Breakfast at Tiffany's" (Śniadanie u Tiffaniego) 
Reżyseria: Blake Edwards
Data premiery: 31 grudzień 1961 (Polska), 5 październik 1961 (świat) 
Gatunek: melodramat 

Tiffany to dom jubilerski dla 10 tysięcy najbogatszych. Dla Holly, która codziennie przed tym budynkiem zjada swoje skromne śniadanie jest to cel marzeń. 18-letnia dziewczyna zostawiła za sobą rodzinne miasto, męża, imię nadane jej przy chrzcie, aby podbić elegancki nowojorski świat. Do niezliczonych powikłaniach Holly zaprzyjaźnia się z nie mającym powodzenia pisarzem.


"Mindscape" (Anna/Skrywana pamięć)
Reżyseria: Jorge Dorado
Data premiery: 13 październik 2013 (świat) 
Gatunek: thriller

Mindscape opowiada historię alternatywnej rzeczywistości, którą różni powszechne występowanie, akceptacja, wykorzystywanie umiejętności paranormalnych. W szczególności specjalizuje się w tym ostatnim firma Mindscape znana z najwyższej jakości świadczonych usług. A jakie usługi świadczy? Otóż jej agenci czy też detektywi potrafią czytać ludzkie wspomnienia. Podobną umiejętność Ma John znajdujący się w szeregach przywołanej już spółki. Traumatyczne przeżycia utrudniają mu jednak wykonanie zlecanego przez pracodawcę zadania i mężczyzna zostaje odsunięty od sprawy. Gdy wraca po przerwie otrzymuje z pozoru prostą ofertę - badając wspomnienia nastoletniej Anny ma zachęcić dziewczynę do jedzenia. Okazuje się jednak, że młoda kobieta i jej psychika są znacznie bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. Wkrótce John zostaje wciągnięty w intrygę, którą sam do końca nie rozumie.


"Love & Other Drugs" (Miłość i inne używki) 
Reżyseria: Edward Zick
Data premiery: 11 listopad 2011 (Polska),  4 listopad 2010 (świat) 
Gatunek: dramat, komedia, romans 

"Miłość i inne używki" to wzruszająca historia niezależnej Maggie, która uważa się za samowystarczalną dziewczynę nie potrzebującą nikogo. Wszystko się zmienia, gdy poznaje się równie niezależnego Jamie'go Randalla - pełnego uroku faceta, który zdobywa nie tylko kobiety, ale i klientów, ponieważ jest przedstawicielem farmaceutycznym. Ani Maggie, ani Jamie nie chcą związku, ale uzależniają się od najmocniejszego narkotyku - miłością. Zazwyczaj najpierw się zakochujemy, a potem pojawia się seks. W tym przypadku jest na odwrót. Mamy do czynienia z nietypową historią miłosną.


"Great Expectations" (Wielkie nadzieje) 
Reżyseria: Alfonso Cuarón
Data premiery: 22 maj 1998 (Polska), 30 styczeń 1998 (świat) 
Gatunek: melodramat

Film opowiada historię Finna – młodego chłopaka z nadmorskiej miejscowości. Zakochuje się w nieosiągalnej dla niego Estelli, która traktuje go jak zabawkę. Finn przez całe życie dąży do zdobycia sławy i pieniędzy. Gdy świat widzi jego talent malarski, osiąga swój cel – lepsze życie, ale nie potrafi się pogodzić z życiem bez ukochanej.

Miałam zapisanych tych filmów jeszcze dziesięć, ale postanowiłam, że nie będę przeciągać tego wpisu. Jeśli byście chcieli kolejne propozycje filmów godnych obejrzenia, komentujcie. Mam nadzieję, że tego rodzaj wpisu też Wam przypadnie do gustu. Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego dnia, bądź także wieczoru.

Kinga.

8 komentarzy:

 1. Muszę przyznać, że nie widziałam żadnego z wymienionych wyżej filmów, oprócz "Najdłuższa podróż". Ten film po prostu ubóstwiam, jest jednym z najlepszych.
  La-karolla.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To proponuję nadrobić zaległości. Jest co oglądać :)

   Usuń
 2. Nie oglądałam żadnego z wymienionych przez ciebie filmów, ale większość mnie zaciekawiła i w najbliższym czasie je obejrzę :) Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że zachęciłam do obejrzenia jakiegokolwiek filmu :)

   Usuń
 3. Świetny blog

  W wolnej chwili zapraszam także do mnie
  http://klaudiaczphoto.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo, na pewno wpadnę :)

   Usuń
 4. Wiele z nich widziałam i zgadzam się z tobą, są godne polecenia:)
  Mój blog ♥ Serdecznie zapraszam !

  OdpowiedzUsuń