21 października 2016

Halloween.

Cześć wszystkim po tak dosyć dłuższej przerwie. Ponownie nie będę się tłumaczyć swoim zniknięciem, ponieważ i tak pewnie nikogo to nie obchodzi, a ja? Zwyczajnie nie muszę o tym mówić. Przechodząc jednak do dzisiejszego wpisu chciałabym poruszyć temat Halloween - nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Dobrze wszyscy wiemy, że do nie tak dawna święto to nie było popularnym w Naszym kraju. Ze względu na to, że mamy XXI wiek wszystko się zmieniło. Halloween staje się coraz to bardziej popularniejszym świętem w Polsce, chociaż nadal dobrze wiemy, że przez wielu z Nas jest uważane za komercyjne. Jednak zanim przejdziemy do obyczajów związanych z tym świętem chciałabym Wam przybliżyć kto i jak zapoczątkował to wydarzenie. Tradycja Halloween tak naprawdę wywodzi się z celtyckiego święta Samhain, oznaczający koniec lata. Czas ten głównie zwiastuje koniec żniw, a opadające liście symbolizują umierający wokół Nas świat. Samhain przez wielu uznawany jest także za najcieńszą granicę pomiędzy światem żywych, a zmarłych, dlatego większość rytuałów związanych były właśnie z nieżyjącymi. Jedne źródła podają, że mieszkańcy obchodzący Samhain gasili wszystkie płomienie w domach i ubierali się w podarte ubrania, aby żaden duch nie miał z nimi styczności. Inne mówią, że kontakt z duchami był wręcz pożądany, dlatego wielu ludzi przebierało się i upodabniało do zmarłych, aby się z nimi kontaktować.


W IX wieku kościół katolicki jako największa propagująca instytucja chrześcijaństwo, uznał dzień 1 listopada dniem Wszystkich Świętych. Było to bardzo sprytne posunięcie z ich strony, ponieważ poganie tak czy inaczej celebrowali Samhain, więc wykorzystanie to przez katolików miało sens. Wracając jednak do Halloween - choć w Polsce przez wielu duchownych uważane jest za coś nieodpowiedniego, a także nietaktownego, to jednak w innych krajach nie mają z tym kłopotu. Obecne Halloween niewiele ma wszak wspólnego ze swoim pierwowzorem lecz mimo to możemy zauważyć pewne podobieństwa jak np.: malowanie twarzy czy chociażby przebieranie się za coś przypominającego duchy. Więc..jak Polacy, a jak różne kraje bawią się w tym dniu? 


1. POLSKA
Z tej okazji dla dorosłych organizowane są liczne imprezy kulturalne w nocnych klubach, występy teatralne oraz projekcje filmowe w kinach. Szkoły i przedszkola organizują z tej okazji dodatkowe atrakcje dla swoich wychowanków. W Halloween dzieci przychodzą do szkoły przebrane za straszne postacie filmowe. Chodzenie od domu do domu i zbieranie przez dzieci cukierków zdarza się coraz częściej.


2. IRLANDIA
To tu wszystko się zaczęło. Choć święto wywodzi się z Samhain, o którym przeczytaliście wcześniej, to jednak nie ma zbyt wiele wspólnego ze zmarłymi, lecz z dobrą zabawą. W związku z krajem pochodzenia, tamtejsza odmiana bogata jest w naprawdę sporo zabaw. Znane z USA Trick or treat wcale nie pojawiło się w Stanach po raz pierwszy. To właśnie biedni Irlandczycy zapoczątkowali chodzenie po domach bogatych, prosząc o jedzenie lub pieniądze. Niczym niezwykłym jest także widok pięknie udekorowanych domów. Skąd wzięła się dynia? Zwyczaj robienia latarni z dyni, nazywanej Jack-o’-lanter także wywodzi się z Irlandii i został przeniesiony do Ameryki. W kraju europejskim wykorzystywano jednak inne warzywa, ponieważ dynia nie była tutaj znana. To Amerykanie po raz pierwszy wykorzystali właśnie tę roślinę, ponieważ bardzo łatwo drążyło się w niej otwory. Idąc śladem kolegów zza oceanu, Irlandczycy również zamienili rzepy i buraki na pomarańczową kulę.


3. MEKSYK 
Halloween, nazywane w Meksyku „El Dia los Muertos” zaczyna się 31 października, a kończy 2 listopada. Meksykanie celebrują śmierć poprzez stawianie w swoich domach ołtarzy udekorowanych kwiatami i świecami, a także ulubionymi potrawami bliskich zmarłych. Oprócz tego śmierć honorowana jest przez festiwale czy huczne celebracje. Jest to połączenie stylu latynoamerykańskiego z chrześcijaństwem, które do Ameryki Południowej i Łacińskiej sprowadzone było przez hiszpańskich konkwistadorów.


4. CHINY 
Halloween w Chinach nie jest obchodzone tak, jak na zachodzie. Choć na witrynach sklepowych można zauważyć dynie lub inne elementy nawiązujące do tego święta, to jednak na próżno jest szukać tam poprzebieranych dzieci, chodzących od domu do domu. Zamiast tego, 31 października obchodzone jest Ten Chieh. Podczas chińskiego odpowiednika rodziny przygotowują tradycyjne jedzenie i poświęcają je swoim przodkom. Na wschodzie istnieje też zwyczaj puszczania płonących lampionów, a także papierowych łódeczek, które mają torować drogę duszom.


5. NIEMCY 
Halloween w Niemczech obchodzone jest o 1990 roku i z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Mimo to wielu Niemców nie akceptuje zabawach z tym związanych. W sklepach możemy jednak znaleźć przeróżne kostiumy przeznaczone na ten dzień. Chociaż w Ameryce dzieciaki przebierają się za praktycznie cokolwiek, niemiecki strój musi być przerażający! Motyw trick or treat także jest praktykowany, ale przeważnie tylko w dużych miastach i to na osiedlach, w których wszyscy mieszkańcy zgadzają się na zabawę. Najbardziej interesujące jest to, że w niektórych regionach Niemiec mieszkańcy wierzą, że duchy zmarłych bliskich nawiedzają ich domostwa. Aby goście się jednak nie pokaleczyli, lokatorzy chowają wszystkie noże na czas Halloween.


6. AUSTRIA
Dzień wszystkich świętych w Austrii obchodzony jest właściwie przez tydzień – od 30 października do 8 listopada i nazywany jest Seleenwoche. Podczas tego okresu ludzie modlą się do swoich bliskich zmarłych. Ponadto przed pójściem spać zostawiają na stole zapaloną lampę, chleb oraz wodę. Praktykowane jest to, ponieważ wierzy się, że podczas Seleenwoche pojawia się silna kosmiczna energia, podnosząca kurtynę między światem żywych i zmarłych. Poczęstunek ma być powitaniem dla duchów. W Austrii, a dokładnie w miejscowości Retz, obchodzony jest festiwal dyni, podczas którego mieszkańcy organizują imprezy oraz paradę.


7. SZKOCJA
W wielu regionach tego kraju ludzie zostawiają krzesło oraz talerz z jedzeniem dla niewidzialnych gości. Ludzie wierzą, że święta noc jest czasem, kiedy dusze są wolne i mogą wędrować po świecie żywych, np. do swoich domów, by zjeść posiłek przy stole. Imprezy Halloweenowe są również popularne w Szkocji. W ich trakcie dzieci poddają się różnym zabawom, np. związując sobie ręce za plecami i próbując wyłowić jabłka z miski wypełnionej wodą. Jabłka odgrywają też główne role w innych tradycjach. Jedną z nich jest obieranie owocu i wyrzucanie skórki za siebie. Wierzy się, że to, w jaki sposób ułoży się skóra, jest odzwierciedleniem litery alfabetu, która symbolizuje pierwszą literę imienia przyszłej żony lub męża.


Na tym właśnie będę kończyć mój wpis. Chciałabym abyście i Wy podzielili się komentarzami co sądzicie na temat tego dnia i czy go obchodzicie? Dziękuję za dotrwanie do samego końca. Do następnego! 

Kinga.

11 komentarzy:

 1. Ja osobiście nie rozumie tego święta, Super dobrane zdjęcia czekam na więcej tego typu wpisów od ciebie, pozdrawiam i życzę miłego dnia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy uważa co innego, ale dziękuję za Twoją opinię i cieszę się, że zarówno zdjęcia jak i wpis się podobają. Również pozdrawiam i życzę miłego dnia :)

   Usuń
 2. Fajny blog i ciekawy post, będę wpadała częściej i oczywiście obserwuje :)zapraszam do mnie, jeśli spodoba ci się mój blog to zaobserwuj i skomentuj www.mysterious-natalia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Mega post, tyle tu informacji ! Większości z nich nawet nie znałam ! Jestem pod wrażeniem pomysłowości posta 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Osobiście nie mam nic do Tego święta ale uwielbiam sie przebierać i malować za różne postacie, i w ten okres mogę robić ze sobą co chce :D

  https://allegiant997.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Święto jak święto, ale "Polska cebula"...

   Usuń
 5. Kurcze świetny i baardzo mądry post! :)
  blogerkaphoto.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Te lampiony wyglądają świetnie. Dużo ciekawych informacji.

  OdpowiedzUsuń