10 września 2016

Przemoc domowa i jej rodzaje.

Cześć wszystkim. Chciałabym dzisiaj poruszyć bardzo ważny i jakże trudny temat jakim jest właśnie przemoc. To właśnie tutaj dowiecie się na czym polega taka przemoc i jakie są jej rodzaje. Nie przedłużając dłużej zacznijmy od definicji samej przemocy.

Przemocą nazywamy wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku przyzwolenia tej osoby na taki wpływ, przy czym wyróżnia się dwa zjawiska: przemoc fizyczną i przemoc psychiczną. To samo oczywiście tyczy się przemocy domowej.Pamiętajmy, że przemoc w rodzinie nie jest jednorazowym aktem. Jest to proces i ma tendencje do powtarzania się. Nie zatrzymana przemoc narasta.

Dlatego też nie zapomnijmy o tym, że: 
► przemoc w rodzinie jest to przede wszystkim działanie: intencjonalne i skierowane przeciwko innym członkom rodziny. Przemoc jest zamierzonym działaniem, lub jego zaniechaniem, mającym na celu przejęcie całkowitej kontroli nad ofiarami
► naruszające prawa i dobra osobiste ofiar (prawo do nietykalności fizycznej, godności, szacunku);
► wykorzystujące wyraźną asymetrię sił
► powodujące ból i cierpienie (sprawca naraża życie i zdrowie ofiar na poważne szkody co powoduje, że ofiary mają mniejszą zdolność do samoobrony)


Źródła dysproporcji sił:
● wiek (relacja dziecko – dorosły, staruszek – dorosły)
● płeć (mężczyzna – kobieta)
● stan zdrowia
 ● różne zależności np. kto dysponuje budżetem domowymRodzaje przemocy w rodzinie:
Przemoc fizyczna jest to wszelkiego rodzaju bezpośrednie działanie z użyciem siły, którego rezultatem jest nieprzypadkowe zranienie np. popychanie, obezwładnianie, policzkowanie ,szczypanie, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką, pięścią lub przedmiotami, oblewanie wrzątkiem lub substancjami żrącymi, użycie broni.

Przemoc psychiczna jest to działanie prowadzące do zniszczenia pozytywnego obrazu własnej osoby np.: wyśmiewanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzenie, narzucanie własnych poglądów, ciągłe krytykowanie, kontrolowanie, ograniczanie kontaktów, stosowanie gróźb, szantażowanie.Przemoc seksualna jest to wymuszanie różnego rodzaju niechcianych zachowań w celu zaspokojenia potrzeb seksualnych sprawcy np. nieakceptowane pieszczoty, praktyki seksualne, seks z osobami trzecimi, sadystyczne formy współżycia, krytykowanie zachowań seksualnych.

Przemoc ekonomiczna jest to działanie mające na celu całkowite uzależnienie finansowe ofiary od sprawcy np. odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwienie podjęcia pracy, niezaspokajanie podstawowych potrzeb rodziny, okradanie, zaciąganie kredytów i zmuszanie do zaciągania pożyczek wbrew woli współmałżonka.A gdzie tak naprawdę osoba dotknięta przemocą domową i nie tylko może zgłosić się o pomoc? 
Poniżej podam Wam właśnie odpowiednie służby czy organizacje się tym zajmujące.
Więcej dodatkowych informacji znajdziecie na: http://www.niebieskalinia.pl/pomoc/gdzie-szukac-pomocy

◊ POLICJA ◊
◊ PROKURATURA ◊
◊ POMOC SPOŁECZNA ◊
◊ GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH ◊
◊ ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY ◊
◊ SŁUŻBA ZDROWIA ◊
◊ PLACÓWKI POROZUMIENIA NIEBIESKA LINIA I ORGANIZACJE POZARZĄDOWE ◊TELEFONY INFORMACYJNO-INTERWENCYJNE ORAZ ZAUFANIA I WSPARCIA
♥ Warszawska Niebieska Linia - 22 668 70 00
♥ Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - 801 12 00 02
♥  Kryzysowy Telefon Zaufania - 116 123
♥ Istnieje także wiele lokalnych telefonów działających m.in. przy Centrach Interwencji Kryzysowej oraz w ramach działalności lokalnych organizacji pomocowych

Kinga.

4 komentarze:

 1. Świetny post. Nwm jak do końca go skomentować bo nigdy mnie to nie spotkało więc jedyne co to współczuję takim osobom ;x
  Mój blog ♥ Serdecznie zapraszam na nowy post! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ja wiem czy świetny? Chciałam uświadomić społeczność Polską, mam nadzieję, że w tym oto właśnie wpisie udało mi się to osiągnąć. Ja również współczuję takim osobom (powiem nawet, że znam takie osoby i staram się im pomóc).

   Usuń
 2. Przemoc jest ogólnie przełamywaniem przez opracę granic zewnętrznych i wewnętrzych ofiary. Stąd właśnie przemoc fizyczna i psychiczna. Agresywne zachowania można w pewien sposób kontrolować, ale trzeba podjąć się terapii specjalnej. Przemoc domowa jest niezwykle trudnym tematem. Bardzo często ofiary zwyczajnie boją się zgłosić, a także wstydzą tego. Zwłaszcza jeżeli przemoc ma postać taką, że przykładowo mężczyzna jest ofiarą kobiety. Strach, wstyd i poniżenie hamują przed dokonaniem decyzji, żeby powiedzieć "stop".
  Pozdrawiam i obserwuję ;) Tak Po Prostu BLOG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za taki długi, wyczerpujący komentarz. Bardzo takie doceniam :)

   Usuń