28 czerwca 2016

Jak pokonać strach?

Strach to bardzo silna emocja, która pojawia się wtedy, gdy tego nie chcemy. Odczuwamy go zawsze w obliczu zagrożenia, agresji, bólu czy niepewności. Zapewne nieraz zastanawiałeś/aś się czy można go jakoś pokonać i jak sobie z nim radzić. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak to zrobić.


Po pierwsze: Przede wszystkim musisz uświadomić sobie czego tak naprawdę się boisz, przed czym starasz się uchronić. Często zdarza się, że boimy się rzeczy, które w rzeczywistości nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia. W obliczu realnego zagrożenia każdy z nas się boi, jednak nie możemy pozwolić, by strach kierował naszymi działaniami.


Po drugie: Podchodź do rzeczy, których się boisz powoli, małymi kroczkami. Pozwoli Ci to najpierw oswoić się z nimi, a potem przekonasz się, że możesz czegoś dokonać. Nie bój się rzeczy, których nie próbowałeś/aś. Lepiej zaryzykować i żałować rzeczy, które się już zrobiło, niż tych, na które nie miało się odwagi (oczywiście dotyczy to wyłącznie rzeczy które są bezpieczne a których z jakiegoś nieuzasadnionego powodu się boisz). 

Strach jest rzeczą naturalną. Chroni on nas przed różnymi niebezpieczeństwami oraz przed zrobieniem czegoś głupiego (np. skakanie z wieżowca, głaskanie rozwścieczonego psa itp.).Po trzecie: Nie myśl o strachu. Warto o nim zapomnieć, gdyż myśląc o nim tylko go umacniasz. Gdy tylko się pojawi pomyśl o rzeczach, które sprawiają Ci przyjemność. Ignoruj go – wykonuj nadal czynność, którą robiłeś/aś zanim się pojawił. Przekonasz się wówczas, jak szybko zniknie.


Po czwarte: Najważniejsze, by nie rozmyślać nad sytuacjami, które wywołują u Ciebie strach. Gdy siedzisz samotnie w domu i analizujesz to, co się stało, wracasz ciągle do tego myślami i zastanawiasz się - co by było gdyby..., - w ten sposób nieświadomie umacniasz poczucie lęku. Zapomnij o tym i ciesz się życiem.


Po piąte: Poszerzaj swoja wiedzę i rozwijaj się. Pamiętaj – im więcej wiesz, tym więcej rozumiesz i tym mniej się boisz. W ten sposób nie będziesz się bać przed czekającym cię egzaminem, rozmową kwalifikacyjną czy przed przegraną. Im więcej będziesz umieć i wiedzieć tym większe prawdopodobieństwo sukcesu.


Po szóste: Bądź zdeterminowanym/zdeterminowaną. Staraj się zapanować nad sobą, nie pozwól by strach przeszkodził Ci w realizacji zamierzonych planów.

Kinga.


30 komentarzy:

 1. Bardzo fajny i pomocny post,lubię takie czytać :) Fajnie dobierasz słowa w tym co piszesz przez co czyta mi się super ! ":))
  https://llifebypatt.blogspot.com/2016/06/common-white-girl-tag.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo za takie miłe słowa, pozdrawiam! :)

   Usuń
 2. Ja na przykład im więcej wiem, tym więcej widzę zagrożeń:/
  http://marysiaofficialblog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami tak już niestety jest, nic na to nie poradzimy :)

   Usuń
 3. Bardzo dobry i pożyteczny poradnik, w czasach kiedy jesteśmy tak skazani na presję. Widać, że masz wielką wiedzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ja wiem czy wielką? Po prostu ją dokształcam z dnia na dzień coraz bardziej, w sumie swoimi doświadczeniami również, ale dziękuję :)

   Usuń
 4. Myślałam, że introwertykiem trzeba się urodzić i być nim od początku do końca jednak u mnie te napady pojawiły się dwa lata temu i trwają do dziś...unikam ludności :o

  http://allegiant997.blogspot.com/2016/06/przeglad-rzeczy-z-banggood.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludności? Może warto przełamać barierę?

   Usuń
 5. Bardzo przydatny post dla ludzi, którzy próbują walczyć ze strachem!
  Cenne wskazówki :)

  Mój blog - KLIK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sama walczę ze strachem, dlatego chciałam również pomóc innym..:)

   Usuń
 6. Świetne rady...może strach będzie mi od tej pory już obcy:)

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo mądre rady myśle że przydadzą się na przyszłość

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że komukolwiek się przydadzą.

   Usuń
 8. Lubię czytać poradniki, a Twój bardzo mi się spodobał. Musimy przezwyciężać swój strach, często zaczynając właśnie małymi kroczkami.

  Pozdrawiam,
  Wiktoria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Powolutku, byleby do przodu :)

   Usuń
 9. Bardzo pomocny post, naprawdę :) Moim strachem/lękiem jest lęk wysokości i strach czyli klauny, wiem dosyć dziecinne, ale cóż.
  Zastosuję się do twoich rad i może pokonam moje wszelkie lęki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajny post i świetne porady :D

  http://milopisze.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetne porady, sprawdzą się chyba u każdego. :)

  ms-black-lady.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Te słowa podniosły mnie na duchu :) Zerwałam kilka bardzo ważnych kontaktow i boję się co dalej, jednak ten tekst ,,mówi", że będzie oka :D

  wmymswieciewitam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno będzie wszystko w porządku :)

   Usuń
 13. Odpowiedzi
  1. Ja również Ciebie pozdrawiam i dziękuję!

   Usuń
 14. Pokonać strach to coś naprawdę ciężkiego. Doskonale zdaję sobie z tego sprawę, bo patrząc na wydarzenia, które dzieją się na świecie, zaczynam bać się coraz więcej różnych rzeczy. Aczkolwiek trzeba z tym walczyć, życie toczy się dalej i czasami nie mamy wpływu na to, co się dzieje.

  Pozdrawiam. ;)
  Mój blog - klik!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musimy żyć, musimy pokonywać swój strach i walczyć z tym. Byleby do przodu.

   Usuń
 15. Świetna stylizacja i super dobrałaś zdjęcia !

  OdpowiedzUsuń
 16. Uwielbiam poradniki, ten jest naprawdę przydatny ;)
  Sama zalecę się do twoich porad i może w końcu pozbędę się strachu.

  nataliavblog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń