18 marca 2016

Jak reagować na stalking?

Być może jesteś ofiarą stalkingu, ale nawet o tym nie wiesz. Jeśli ktoś cię nachodzi, wysyła wciąż smsy, maile, grozi, próbuje się skontaktować, wystaje pod twoimi drzwiami, zostawia wiadomości za wycieraczką samochodu, to właśnie stałeś się ofiarą stalkingu. Słowo to pochodzi z angielskiego i odwołuje się do skradania się, czy podchodów i początkowo było używane jedynie w kontekście VIP-ów, czy gwiazd z pierwszych stron gazet. Niestety wiele innych osób także doświadcza nękania przez byłych partnerów czy znajomych, z którymi nie chcemy mieć kontaktu, a nawet się ich obawiamy. Przedstawiam kilka rad jak sobie radzić, jeśli staliśmy się ofiarą stalkera lub stalkerki.


Po pierwsze: musisz być świadomy/świadoma, że stalking jest terminem obecnym w polskim prawie. Grozi za niego do 3 lat pozbawienia wolności, a jeśli stalker doprowadzi was do stanu załamania, w którym spróbujecie targnąć się na swoje życie, ta kara wzrasta do 10 lat. Czyn ten jest zatem karalny i ma swoje miejsce w kodeksie prawnym, jest ścigany przez policję i prokuraturę. Karalne jest już samo nagabywanie, natrętne kontaktowanie się, czy też wykorzystywanie twojego wizerunku bez twojej zgody w celu szkodzenia tobie. Jeżeli z kontaktem wiążą się groźby, wymiar kary może zostać powiększony, ponieważ groźby karalne są ścigane z innego paragrafu.


Po drugie: nie wahaj się pójść na policję i pokazać dowody stalkingu. Mogą to być smsy, rejestry z próbą kontaktu przez telefon komórkowy, zeznania świadków, którzy słyszeli rozmowy telefoniczne (ustawiaj telefon na tryb głośnomówiący), nagrania rozmów i tym podobne. Jeśli stalker wystaje pod twoimi drzwiami, nieustannie puka i dzwoni możesz zadzwonić po policję z prośbą o natychmiastową interwencję. Dobrym pomysłem jest także zmiana numeru telefonu i zastrzeżenie go. Pousuwaj też twoje zdjęcia i dane z wszelkich portali społecznościowych (typu facebook, nasza klasa, couchsurfing). Poinformuj stalkera, że zgłosiłaś sprawę na policji. Niekiedy takie zapewnienie wystarcza, ale nie zawsze. Możesz wnieść sprawę sądową z powództwa cywilnego. Jeśli stalker dostanie wezwanie do sądu, zapewne się wystraszy i zrezygnuje.


Po trzecie: spróbuj pomimo wszystko normalnie żyć. Otaczaj się dużą liczbą przyjaciół i znajomych po to, by nie być narażonym na bezpośredni kontakt sam na sam z prześladowcą. Nie uciekaj, bo wtedy dasz tylko dodatkową motywację osobie, która cię prześladuje. Staraj się sprawiać wrażenie, że ją całkowicie ignorujesz. Odbierz telefon tylko wtedy, gdy zgłosisz sprawę na policję, by poinformować o tym prześladowcę. Poza tym nie odbieraj, możesz zablokować komórkę na dany numer (choć akurat prześladowca może próbować dzwonić z różnych numerów).


Ostrzeżenia: 
Bycie ofiarą stalkera wiąże się z ogromnym stresem. Pomyśl o kilku spotkaniach z psychologiem lub odnalezieniu grupy wsparcia dla osób, które znalazły się w podobnej sytuacji.


Tutaj mnie znajdziecie:
FACEBOOK: https://www.facebook.com/kingaaneta.b...
ASK.FM: https://ask.fm/girldepression
TUMBLR: http://deadcutiegirl.tumblr.com/
TWITTER: https://twitter.com/cutiexbiebh
INSTAGRAM: cutiexari 
SNAPCHAT: avouskidrauhl 

Kinga. ♥


12 komentarzy:

 1. Bardzo kreatywny post, uświadamia i naucza. Super :) tak trzymaj :)
  natalialukasiewicz.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam takie przejścia niestety. Bardzo się to odbilo na mojej psychice i choć staram się do tego nie wracać to gdzieś te lęki jednak gdzieś pod skórą są. Do dziś boję się odbierać telefonów od nieznanych numerów, śnią mi się po nocach różne koszmary, bez tabletek na uspokojenie boję się wychodzić z domu. Ale jednak teraz jest uczę się żyć od nowa.
  www.tylko-szum.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy i pouczający post :)
  Pozdrawiam :*
  http://lovelinessvogue.blogspot.de/2016/03/kolory-pasujace-do-niebieskich-oczu.html?m=1

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie dość, że stalker jest pociągany do odpowiedzialności z prawa karnego, to można zawsze wnieść sprawę o zadośćuczynienie. Było już kilka wyroków w podobnych sprawach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Współczuję tym, którzy niestety padli ofiarami stalkingu. Jest to jedno ze współczesnych zjawisk, które coraz częściej się zdarzają. Bardzo mądry post, dobrze, że poruszyłaś taką tematykę. Ludzie muszą być świadomi, że stalkerzy nie są bezprawni!

  www.paniyoanna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mądry i pomocny post ;)

  http://mylittlelifex3.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Również mam do czynienia ze stalkerem, od 3 lat. Mimo licznych dowodów i od 3 lat prowadzonego postępowania przez prokuraturę, sprawca pozostaje bezkarny. Powiedzieli mi niemal wprost, że dopóki komuś nie stanie się krzywda, to oni nie mają podstaw... Nie przeszkadza fakt, że ów mężczyzna rzucił się kilka lat temu z siekierą na bezbronnych ludzi, to działa na jego korzyść, ponieważ w świetle prawa jest niepoczytalny.

  Tak więc nie życzę nikomu i życzę więcej szczęścia w egzekwowaniu prawa niż ja mam.

  Pozdrawiam
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
 8. Mądry post!
  http://malwinabeczek.blogspot.com/
  Blog się spodoba? Zaobserwuj!

  OdpowiedzUsuń
 9. świetny post, co prawda nigdy nie miałam takiej
  sytuacji, nigdy nie byłam ani prześladowana ani
  nękana, ale twoje rady są naprawdę dobre i każdy
  kto znajdzie się w tej trudnej sytuacji powinien z
  nich skorzystać.
  pozdrawiam cieplutko myszko :*
  ayuna-chan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. To naprawde jest masakra. Nie wiem jak ludzie mogą tak postępowac...

  http://dzastinnel.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetne:)
  obserwujemy?:)

  mylife-tasia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobrze napisane! <3 xxx

  http://veronicas-veronicass.blogspot.no/

  OdpowiedzUsuń