25 marca 2016

Jak nie dać sobą manipulować?

Dzień dobry. Postanowiłam napisać dzisiaj wpis, ponieważ nie wiem czy jutro znajdę na to czas. Jeśli tak? To świetnie. Jeśli nie: właśnie ten post będzie tym co mogłabym napisać jutro. Chciałabym dzisiaj poruszyć kolejny bardzo ważny temat. Nie tylko dla Was, jak i dla mnie. Chodzi o manipulację. Prawie większość z Nas doświadczyła ten stan, gdy była manipulowana. Ja sama doświadczyłam, dlatego postanowiłam dzisiaj podzielić się zdaniem na temat manipulacji oraz podać Wam kilka wskazówek na jej temat. Manipulacja wcześniej czy później do Was dotrze. Nie jest niczym przyjemnym, ale musimy ją przetrwać. Nie możemy ciągle trwać w bezsilności, dlatego też dzisiejszy wpis jest taki, a nie inny. Byłabym wdzięczna gdybyście pozostawili po sobie jakikolwiek znak i chciałabym również życzę Wam wszystkim miłego dnia. 


Manipulantom zależy na jednej rzeczy: kontroli. Każdy może manipulować lub być zmanipulowanym: rodzice, kochankowie, mężowie, żony, przyjaciele, dzieci, pracownicy lub pracodawcy. Każdy związek, który opiera się na manipulacji zmierza do klęski. Z tego powodu musisz nauczyć się rozpoznawać manipulantów i dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić. Tylko wiedza o tym, jak nie dać sobą manipulować pozwoli ci zachować zdrowie umysłowe i psychiczne.


Czym jest manipulacja, a czym nie jest?
Manipulacja jawi się wielu osobom jako pseudo psychologiczna mrzonka z pogranicza nauki i świata fantazji, ale spokojnie można powiedzieć, że jest to w pewnym sensie nauka. Manipulacją bowiem określamy każdy wpływ, jaki wywierany jest na drugą osobę, niezależnie od tego, czy ktoś jest tego wpływu świadomy, czy też nie. A ponieważ świadomego w pełni człowieka trudno jest do pewnych rzeczy przekonać lub zmusić, to manipulacja ucieka się do żonglowania z podświadomością za pomocą prostych trików językowych, ruchowych albo mimicznych. Czy można się przed tym bronić? Można, i to wcale nie jest trudne.


Kto manipuluje?
Podstawowymi manipulatorami są oczywiście media. Nie wiem, czy masz tę świadomość, „najbardziej obiektywna telewizja" zebrała w sumie jedynie 14% głosów ankietowanych, co oznacza, że 14 osób na 100 uważa ją za nie tyle obiektywną, ile raczej najmniej subiektywną. Czy potrafisz sobie wyobrazić tę skalę manipulacji? Odpowiedni kąt kamery, dobór słownictwa, następstwo podawanych informacji, a nawet sugestywna komunikacja niewerbalna. Specjaliści od marketingu? To zwykłe płotki. Reklamy są skuteczne nie dlatego, że to doskonali manipulatorzy, ale dlatego, że większość odbiorców się nie broni - daje sobie wmówić, że celebryta może być autorytetem, a potem wierzy we wszystko, co on powie. Manipulatorem jest każdy z nas - zwykła rozmowa też przebiega zawsze w pewnej mierze w sferze manipulacji. Oczywiście rozmowy się nie „wygrywa", więc tutaj najczęściej nie ma się czego bać, ale o wolność sumienia w każdym innym przypadku trzeba dbać, a robi się to przede wszystkim poznając techniki manipulacji i równocześnie budując własny „mur obronny".


WIĘC PYTANIE BRZMI: JAK NIE DAĆ SOBĄ MANIPULOWAĆ?! 

Po pierwsze: zidentyfikuj zachowania manipulacyjne. 
Manipulanci są dobrzy w jednej rzeczy: kontrolowaniu innych. Ich taktyki są różne, ale cel pozostaje zawsze ten sam: zmanipulować kogoś tak, by zrobił to, czego manipulator chce. Zachowania manipulacyjne mogą dotyczyć gróźb, komplementów, wywoływania poczucia winy lub poniżania. Manipulator może trzymać cię w niepewności okazując ci na przemian przesadną sympatię i oczarowanie oraz chłód i gniew. Jeśli w czyimś towarzystwie często czujesz się zestresowany lub rozdrażniony, może okazać się, że jesteś zaangażowany w manipulacyjny związek.Po drugie: przyjrzyj się, w jaki sposób dajesz sobą manipulować. 
Sporządź listę rzeczy, które zrobiłeś na prośbę manipulanta i tych, których odmówiłeś. Napisz jak za każdym razem się czułeś.


Po trzecie: określ w jakie czułe punkty uderza manipulant. 
Na przykład, jeśli jesteś osobą szczodrą i troskliwą, może on zasugerować, że niespełnienie jego prośby oznacza, że jesteś samolubny i egoistyczny.


Po czwarte: przestań usprawiedliwiać manipulanta. 
Jeśli za jego zachowanie obwiniasz nieszczęśliwe dzieciństwo, wiedz, że taka wymówka jest częścią jego strategii. Strzeż się ludzi, którzy cały czas grają ofiary.


Po piąte: odrzucaj pozornie atrakcyjne oferty pomocy finansowej, zawodowej czy jakiejkolwiek innej. 
Dla manipulanta zawsze jest „coś za coś”. Prezenty, które ci oferuje mają służyć uzyskaniu od ciebie czegoś w zamian.


Po szóste: naucz się odmawiać. 
Mów manipulantom „nie” w sposób uprzejmy i racjonalny.

"Manipulacja nie lada sztuka
Człowiek człowieka sprytnie oszuka
A ludzie pędzą jak muchy do lepu
Wieczni laicy od wieki wieków

Logika uśpiona w leniwym uśmiechu
Nie chcę się myśleć czytać książek
Czym mniej widzą tłumy w ciemności
Tym łatwej kręci się kołowrotek
Narzucony przez cwaną jednostkę"


Po siódme: ustal granice i trzymaj się ich. 
Musisz nabrać emocjonalnego dystansu do samego siebie. Inaczej nie będziesz mógł poradzić sobie z mającymi cię zmanipulować komentarzami lub zachowaniami.

Manipulacja przetrąca prawdę.
Manipulacja ludźmi nie tylko prowadzi do osamotnienia, ale z niego wynika.
Manipulacja to broń tak bardzo niebezpieczna jak pistolet czy nóż.


Po ósme: kwestionuj kłamstwa i półprawdy. 
W dyskusji kieruj się logiką, a nie emocjami. Jeśli to konieczne, zakończ spór stwierdzeniem „zgadzam się” lub „jestem innego zdania”. Trzymaj się swoich poglądów. Przygotuj się na powtarzanie swojego stanowiska wiele razy, zanim manipulant ostatecznie zdecyduje się odpuścić.


Po dziewiąte: przygotuj się na eskalację konfliktu. 
Manipulant nie odda kontroli bez walki. Usłyszysz jak bardzo jesteś podły i jak strasznie ranisz go swoim egoistycznym zachowaniem. Działania manipulanta mogą być gorsze, niż kiedykolwiek wcześniej. Może on również całkowicie zrezygnować z kontaktów z tobą. Wytrwaj w swoich postanowieniach. Nie wchodź w sprzeczki i nie daj się podejść.


Po dziesiąte: zobacz, w jaki sposób manipulant zareaguje na zmianę twojego zachowania. 
Niektóre osoby dostrzegą swoje błędy i docenią korzyści płynące z bardziej partnerskich relacji. Uważaj jednak. Inni mogą nie znieść porażki i szukać nowych sposób przejęcia kontroli nad twoim życiem. Gdy w końcu uporasz się z manipulantem poczujesz przypływ optymizmu, siły i energii, uświadomisz sobie ze to ty jesteś odpowiedzialny za swój los.


Kinga.
25 komentarzy:

 1. Post jest bardzo mądry i pouczający! Bardzo mi się przyda, chętnie pokaże go innym znajomy! Dobra robota

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo i cieszę się, że w końcu mój post komuś innemu się również przyda :)

   Usuń
 2. Bardzo mądry post i widać ,że pisany sercem <3 Bardzo mi się podobają te obrazki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo był pisany prosto z mojego serca. Poważny temat i przejście go sprawiło, że zdobyłam się żeby go napisać.

   Usuń
 3. Piszesz bardzo mądrze.Chyba jedyny post,który czytało mi się dobrze na takim blogu,bo zazwyczaj czytam kosmetyczne:)
  Powodzenia:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny tekst! Tylko nieliczni nie pozwalają na manipulacje nimi, musimy być bardziej świadomi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale zazwyczaj prawie każdy z Nas jednak popada w sidła tej manipulacji, a później jedynie co może to tylko żałować.

   Usuń
 5. Post dobrze napisany. Widać, że przekazuje samą prawdę. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ja wiem czy widać? Po prostu napisany prosto z serducha :)

   Usuń
 6. Manipulacja to czasem dobra wymówka. Ludzie zabiją w imieniu swojej wiary, będą zmanipulowanymi jej przykazaniami. Ludzie tworzą swój światopogląd, będąc pod indoktrynacją telewizji. No i tak dalej.

  Ale personalna zdolność do manipulowania to naprawdę potężna broń. Warto umieć nią władać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny post !
  Ja nie pozwalam na manipulację mną.
  Bardzo podobają mi się te jpg. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się i mam nadzieję, że są to szczere słowa. Aż miło się czyta :)

   Usuń
 8. Bardzo mądry post. Dobrze jest widzieć jakieś poważniejsze wpisy na blogsferze. Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od miesiąca ponad jak nie dłużej poruszam właśnie na swoim blogspocie ważne problemy współczesnego świata.

   Usuń
 9. Geniealny post! Bardzo mądrze wszystko napisane, obserwuje!
  http://glessfashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi to słyszeć! Ja również obserwuję :)

   Usuń
 10. Manipulacja jest w naszym życiu obecna codziennie, chociażby gdy oglądamy reklamy w telewizji ! Najważniejsze to znać swoją wartość i nie dać się podpuścić, chociaż czasami jest to naprawdę trudne ! ;)

  http://gronercik.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj najgorsza jest właśnie ten rodzaj manipulacji. Człowiek nie jest tak bardzo odporny na to wszystko i popada w sidła social mediów.

   Usuń
 11. Nie wierzyć półprawdzie o tak, bo to jest własnie sedno manipulacji. Mądrze napisany post :) pozdrawiam!
  www.aleksandraczaja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Super napisane, manipulacja to coś tak okropnego, a zresztą prawie każdy teraz oszukuje i kłamie, niestety :c
  photoobiektywna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawy wpis. Muszę przyznać, że wyróżniasz się zdecydowanie w świecie blogów. Zabierasz głos na tematy dotąd nietykane, bądź pisane tylko pod wpływem emocji. Manipulacja- w testach psychologicznych na zajęciach wyszło mi, ze jestem uległą manipulantką. Dziwaczne, ale i prawdziwe. Częściej jednak ulegam, a dryg do manipulacji zdarza mis ie wypróbowywać na tych, którzy na to nie zasługują. Wstyd, ale być może to przez tych, którzy majtają mną. To niesamowita broń. Najgorzej mają tacy mało asertywni jak ja, burzę się na osobę, a gdy ta podchodzi jestem w stanie się łajać i cało winę zrzucić na siebie. Kiepska ze mnie manipulantka, ale za to niezła wycieraczka.

  OdpowiedzUsuń